اطلاعیه پذیرش و ایجاد رشته جدید در دانشگاه

پذیرش رشته مهندسی مکاترونیک در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه ولایت از سال تحصیلی ۴۰۲-۱۴۰۱

۲۴ خرداد ۱۴۰۱ | ۲۳:۰۳ کد : ۱۰۷۲ اخبار عمومی تازه های دانشکده
تعداد بازدید:۲۰۲
بنا به گزارش مدیر دفتر گسترش دانشگاه ولایت، با پیگیری های صورت گرفته مجوز راه اندازی رشته مهندسی مکاترونیک در مقطع کارشناسی ارشد از شورای گسترش وزارت علوم اخذ و انشاالله از مهرماه ۱۴۰۱ پذیرش دانشجو انجام خواهد شد.
پذیرش رشته مهندسی مکاترونیک در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه ولایت از سال تحصیلی ۴۰۲-۱۴۰۱

 

رشته مهندسی مکاترونیک چیست؟
مهندسی مکاترونیک یکی از رشته‌های نوظهور و در حال رشد است که از ترکیب رشته‌های مهندسی مکانیک، مهندسی برق و علوم کامپیوتر برای طراحی، ساخت و راه‌اندازی ماشین‌های هوشمند به وجود آمده است. رشته مهندسی مکاترونیک یک حوزه میان رشته‌ای به حساب می‌آید که در آن یادگیری در کلاس درس با فعالیت‌های آزمایشگاهی ادغام می‌شود. این مسئله باعث شده است که دانشجویان بتوانند با اجزای سیستم‌ها و فناوری‌های مورد استفاده در مشاغل حوزه مکاترونیک در دنیای واقعی کار کنند.

در مهندسی مکاترونیک از ترکیب مهارت‌های مکانیکی، الکتریکی، کامپیوتری و نرم‌افزاری برای کار با فناوری‌های هوشمندی مثل ربات‌ها، سیستم‌های هدایت خودکار و تولید تجهیزات ادغام شده با کامپیوترها استفاده می‌شود. طبیعت میان‌رشته‌ای مکاترونیک باعث شده است که انتخاب‌های شغلی متنوعی در زمینه‌های مختلف برای فارغ‌التحصیلان این رشته وجود داشته باشند. در ادامه برخی از زمینه‌های شغلی فهرست شده‌اند که مهندسان مکاترونیک می‌توانند در آن‌ها فعالیت کنند:

ساخت پیشرفته و خودکارسازی
رباتیک
فناوری‌های نانو
هوافضا
محاسبات و الکترونیک
سخت‌افزار و نرم‌افزار
مهندسی زیستی
مهندسی معدن

 

منبع:

کلید واژه ها: معرفی رشته معرفی اعضای هیات علمی رشته مهندسی مکاترونیک کارشناسی ارشد تحصیلات تکمیلی دانشگاه ولایت


نظر شما :